Рівненська торгово-промислова палата

Rivne Chamber of Commerce & Industry

«Ми впевнено дивимось у майбутнє
і відкриті до ділового співробітництва!»

Волинські торгиВолинські торги 2019 №10 (84) — Сервіс контакт №10 (2004) Інформація для бізнесу
         ЛЮДЯМ ТРЕБАДОВІРЯТИ! І ПЕРЕВІРЯТИ...
Проблеми розтрат і крадіжок на підприємстві мають свою давню історію. Ще за часів британського короля Георга Ill (1760-1820 p.p.) юристи намагалися визначити правову суть крадіжок, що їх здійснювали слуги чи клерки. А що казати про сьогодення!.. Нині поведемо мову про злочини, що їх коять наймані працівники.

Статистика розслідувань недержавних служб комерційної безпеки свідчить про те, що близько 60% працівників приватних ресторанів та кафе регулярно обкрадають свої підприємства. Ось така сумна цифра... На жаль, однією з головних загроз бізнесу нерідко стає свій-таки персонал: саме свої працівники найкраще знають, де і що "погано лежить".

Треба сказати, що дуже багато залежить від тієї атмосфери, яку керівник створює на своєму підприємстві. Заходи, спрямовані на стимулювання працівників, зазвичай, знижують кількість крадіжок. Більше того, доброзичлива атмосфера позитивно впливає на партнерів та замовників.

Поширення шахрайства на підприємстві залежить від таких обставин: кого ви приймаєте на роботу, як організовуєте діяльність і як контролюєте виконання роботи.

На успіх протидії крадіжкам нерідко впливає тривалість відносин між працедавцем і працівником-злодієм. Варто посилену увагу приділяти ризикам, пов'язаним з особами, найнятими за контрактом. Часто фірми наймають тимчасових службовців на певний термін для виконання окремих виробничих завдань. Практикуючи такий метод, спробуйте кожного разу дати відповідь на такі питання:

Наскільки ретельною має бути перевірка майбутнього "контрактника"?

Чи можна від нього сподіватися "відданості" вашомупідприємству?

Яку форму контролю до нього треба застосувати?

Чим ваше ставлення до постійного персоналу має відрізнятися від ставлення до "контрактника"?

Як довго по закінченні співпраці з вами "контрактник" зберігатиме в таємниці конфіденційну інформацію?

Співпрацю закінчено. Чи не піде колишній "контрактник" працювати до ваших конкурентів?

Щоб виробити загальний "антидот" щодо "своїх" злодіїв, спочатку розглянемо кілька типових випадків шахрайства та крадіжок на підприємствах.

Недбалий контроль. Невеличка фірма працює у сфері автосервісу. Наприкінці кожного дня службовець, відповідальний за зберігання матеріалів, мав списувати з облікових документів запчастини, які було використано для ремонту автомобілів. Насправді ледачкуватий працівник нерідко до-ручав це ообити одному з механіків. А той просто крав деталі і згодом сам їх списував.

ВИСНОВОК. Операції зі списування майна мусить здійснювати той, кого до цього зобов'язали і кому надали відповідні повноваження. Водночас кількість списаного майна обов'язково має підтвердити інший керівник, згідно з даними обліку робіт і дотримуючись встановлених нормативів.

Бізнес всередині бізнесу.

Формально контракти та трудові угоди, зазвичай, не забороняють працювати в іншому місці (скажімо, за сумісництвом). Провадити "паралельний" бізнес, вдаючись до нечесної гри, може будь-хто. Скажімо, механікові з авто-майстерні буде легко переманити частину клієнтів до себе, ремонтуючи їхні автомобілі у своєму гаражі за "демпінговою ціною". А юристові чи викладачу ніхто не завадить приватно запропонувати охочим свої знання та досвід за ціною, трохи нижчою, ніж "на фірмі".

Така ситуація може загрожувати збитками вашому бізнесу в тому разі, якщо між вами і працівником виникає конфлікт довіри. В працівника мимоволі з'являється думка: "Якщо до мене так ставляться і не цінують мого досвіду та знань, то чому б мені не продати їх тим самим клієнтам, але приватно?"

ВИСНОВОК. Цінуйте ділові якості своїх працівників і не забувайте їх заохочувати.

Менеджер з повноваженнями. Працівник-менеджер, що відповідає за придбання певного обладнання чи, допустимо, сировини, налагоджує контакти з постачальниками, які пропонують йому особисті "комісійні" за кожну партію закупленого товару. Менеджер погоджується, хоча добре усвідомлює, що таке ж обладнання можна придбати в іншої фірми за набагато нижчою ціною. І, фактично, беручи хабар, запевняє вас, що ці умови — найкращі! Така особа не тільки зловживає вашою довірою, а й використовує повну відсутність контролю з вашого боку.

ВИСНОВОК. Завжди треба намагатися розподілити обов'язки. Варто повністю усунути можливість, за якої лише один працівник самостійно відповідав би за придбання-продаж. Бухгалтерською мовою це звучить так: за реєстрацію операції та фактичний обіг грошей (товарів), що супроводжують операцію, мають відповідати, принаймні, два працівники. Цей принцип відомий дуже давно, але чи знають про нього всі наші бізнесмени — вчорашні вчителі, інженери, лікарі, робітники? Дехто знає, але не дотримується. А інший, щоб заощадити кошти, скорочує кількість працівників і в такий спосіб руйнує надійні виробничі схеми. Заощадив на заробітній платні, а втратив набагато більше...

ПОРАДА 1: НАЙПЕРШЕ КОНТРОЛЬ

Не полінуйтеся добре перевірити всю інформацію про людину, яку ви хочете найняти на роботу. Фахівці називають таку процедуру "обстеженням на благонадійність". Перед тим як запросити незнайому особу на відповідальну роботу на своєму підприємстві, доцільно перевірити її професійний рівень і з'ясувати деякі моменти її попереднього працевлаштування.

Відомо безліч випадків, коли на роботу до приватних фірм наймали фахівців, зовсім не поцікавившись, чи є вони чесними людьми.

Тому приймати рішення щодо працевлаштування радимо вам тільки після того, як ви відповіли на такі питання:

Чи справді претендент має саме ту освіту (кваліфікацію), про яку заявляє?

Чи справді він раніше обіймав саме ті посади, які вказав у своєму службовому списку?

Чи є в переліку попередніх місць роботи "перерви" в часі, які годі пояснити? Дуже важливо точно дізнатися, з чим вони пов'язані. Це може бути все, що завгодно: хвороба, банкрутство фірми, вимушене безробіття. Але може бути й "перебування у виправному закладі №..."

3 яких причин насправді претендент покинув попереднє місце праці? Чи все виглядає саме так, як він подає? Погляди його всього-на-всього "не збігалися з поглядами керівництва"? Чи, може, цю людину вигнали за шахрайство або якісь інші зловживання?

Чи не "забув" претендент повідомити про якісь "неприємні" факти своєї кар'єри?

Чи не "забув" він вказати якусь свою освіту, що не має прямого стосунку до виконання службових обов'язків на майбутній посаді?

Останнє питання може спочатку видатися не зовсім зрозумілим та доцільним. Тому проілюструємо його прикладом.

Фірма пані Тетяни (економіста за фахом) дуже успішно працювала як посередник на ринку металовиробів. Це був дійсно злет: власниця фірми та її підлеглі (разом — тільки чотири фахівці!) протягом двох років зайняли солідну нішу на ринках Болгарії, Прибалтики та добрячої половини країн СНД. Офіс із двох кімнаток у центрі міста став об'єктом уваги, пошани і заздрості великих потужних фірм. Річ у тому, що пані Тетяна час від часу використовувала свої власні оригінальні маркетингові "ноу-хау". Ніхто з конкурентів навіть передбачити не міг, яким "залізом" фірма пані Тетяни буде торгувати завтра і на який ринок його "викине". Зате всі знали: кожного разу підприємець безпомилково передбачатиме ринкову ситуацію, робитиме свій розрахунок блискуче, отримуватиме дедалі більші прибутки.

Фірма мала свою господиню, Клавдію Петрівну, яка пильнувала за чистотою в офісі, варила чудову каву персоналові та відвідувачам, робила закупи тощо. Одного дня на неї напали невідомі хулігани, жорстоко побили (зламали ногу!), відібрали гроші... Потрібна була тимчасова "підміна" на два місяці.

Того дня, коли пані Тетяна довідалася про прикрий випадок, до офісу заглянула якась дівчина: "Мені сказали, що вам потрібна прибиральниця. Може, візьмете мене на цю посаду?" Швидко переговоривши, погодилися. Наступного дня новенька працівниця Оля вийшла на роботу. Відразу всім сподобалася: проста, щира, привітна, вона робила все, що треба, легко і з приємністю.

Саме від того моменту щось у бізнесі пані Тетяни "забуксувало". Дехто з конкурентів почав робити ті самі кроки, але на день раніше!

Можливість "зради" когось із своїх фахівців власниця фірми відкинула одразу: вони працювали разом вже так давно, що знали одне одного, як рідні. Порадившись з бувалими людьми, пані Тетяна запросила до себе фахівця з підслуховувальної техніки. Ретельне обстеження засвідчило: захованих мікрофонів чи інших пристроїв немає.

Ситуацію прояснив 17-річ-ний син Тетяни, Максим: "Мамо, а з "компами" у вас все гаразд?" (Треба сказати, що Максим був пристрасним "хакером", і саме він ставив на комп'ютери маминої "контори" паролі та системи захисту). Прийшовши зранку з мамою до офісу, Максим увімкнув один з комп'ютерів, поклацав клавішами і поставив діагноз: "Цей комп'ютер хтось увімкнув вчора о 19.14, а вимкнув о 19.32. Працювали з такими й такими документами. За 18 хвилин можна встигнути, наприклад,... зробити копії на дискету! Як зняли мій пароль — поки що не знаю, але це зробив справжній фахівець!" Хлопець назвав матері саме той час, коли вчора Оля залишилася в офісі для прибирання.

Через свої "неофіційні канали" пані Тетяна детальніше поцікавилася біографією Олі. Життєпис прибиральниці відрізнявся від того, що вона розповідала про себе, одним додатковим рядком: "Закінчила дворічний курс програмування"...

ПОРАДА 2: ПОЦІКАВТЕСЬ В ІНШИХ

Обов'язково треба вимагати рекомендації з попереднього місця роботи кандидата. Вивчіть їх, але не дуже їм довіряйте (з різних причин: може, це просто підробка, а може, людину просто "пошкодували" і не написали про неї всієї правди...)

Найкраще сконтактуватися з попереднім працедавцем претендента і вислухати його думку про цю людину. Що реально робив цей працівник? Як виконував свої обов'язки? З якої причини звільнився? І найвагоміше, найцінніше питання: "Чи взяли б ви цю людину знову до себе на роботу?" Відповідь на це тестове питання, зазвичай, буває щирою і багато про що вам скаже...

ДЕЯКІ ЗАГАЛЬНІ ПОРАДИ

У вас будуть красти ЗАВЖДИ, якщо ви не усвідомите, що вам треба облишити різні дріб'язкові справи і негайно зробити наступне:

запровадити ефективну систему обліку та звітності і підтримувати її на належному рівні;

організувати ефективну систему внутрішнього контролю (вона має функціонувати в постійному режимі!);

запровадити для всіх працівників внутрішній корпоративний кодекс поведінки;

» слідкувати за дотриманням встановлених правил і виявляти відхилення від стандартів.

Якщо ви не приділили належної уваги хоч одному з цих пунктів, гроші у вашій касі постійно зменшуватимуться. Просто майте це на увазі щодня...

Ярослав КОЧЕРГАН

Джерело: інформаційно-

допомоговий бюлетень

"100 тисяч"

(2001, лютий,

вип. 21, с. 13-15)

 

 

 

КУРСИ ВАЛЮТ

USD | finance com uaRUR | finance com ua
EUR | finance com ua 

КОНТАКТИ

Адреса:
м.Рівне, вул. Гетьмана Мазепи, 19

тел.:
(0362) 26-38-66, 26-96-74

тел./ факс:
(0362) 26-38-66, 26-96-74,

rcci@rivne.com
www.rcci.rivne.com