Warning: file(configs/text.en.conf): failed to open stream: No such file or directory in /var/www/clients/client54/web83/web/libs/class.const.php on line 103
Волинські торги → 2019 → №119 (119) — Сервіс-контакт № 7 (119) липень 2007 → Інформація для бізнесу |

Rivne Chamber of Commerce & Industry

Rivne Chamber of Commerce & Industry

«We confidently look to the future
and open for business cooperation!»

Волинські торгиВолинські торги 2019 №119 (119) — Сервіс-контакт № 7 (119) липень 2007 Інформація для бізнесу
         Франчайзинг набуває нових форм
Дивна ситуація склалася в Україні з франчайзингом: вже два роки поспіль спостерігається бурхливий розвиток цього сегменту, проте для значної кількості людей поняття “франчайзинг” досі залишається невідомим. Втім, найцікавіше питання в тому, що ж примушує підприємців відмовлятись від реалізації своїх ідей, від власної неповторності та індивідуальності та працювати у франчайзинговій мережі, де головна умова до підприємців — бути схожим один на одного?

Франчайзинг — один із різновидів побудови мережі підприємств, особливість якого полягає в тому, що власник торгової марки або бізнесу (франчайзер) патентує і продає інструкцію про те, як зробити ідентичне підприємство. А франчайзі — підприємець, який купує цю інструкцію, — повинен чітко її виконувати. Мережа розвивається у вигляді піраміди, де франчайзер стоїть на рівень вище, контролюючи діяльність усіх підприємств.
На підприємствах франчайзингової мережі допускаються деякі відмінності та модифікації, проте має бути та родзинка, що вигідно вирізняє цю мережу від конкурентів, — ім’я, стилістика, якість продукту тощо. Чим більше таких аспектів, тим більший потенціал розвитку вона має. Споживач, який потрапляє на будь-яке підприємство мережі, не повинен відчувати різниці. І незважаючи на те, що є приклади мереж, де підприємства мають різні модифікації, у більшості випадків франчайзинг — це одноманітність. Власик мережі ставить собі на меті контролювати ті аспекти, які є для нього важливими.
Сьогодні у більшості споживачів франчайзинг асоціюється насамперед з фаст-фудами, піцеріями та супермаркетами. Хоча насправді такі системи будуються практично у кожній сфері бізнесу, що піддається типізації і може повторюватись іншими за наявності відповідних знань, — автозаправки, магазини одягу та техніки, кав’ярні, та навіть видання газет.

Переваги й недоліки франчайзингової мережі для її учасників

Бажання працювати у франчайзингу для одних реалізовується як можливість побудувати власну мережу, для інших — як бажання купити франшизу та працювати за розробленою і вже перевіреною схемою.
Для власника компанії франчайзинг часто залишається єдиною можливістю швидко збільшувати ринки збуту, підвищувати обсяги продажу і територіально розширювати бізнес, не витрачаючи на це коштів. Крім того, перевагою для франчайзера є зростання престижу компанії та її товарного знаку, а також підвищення довіри до якості продукту компанії. З підприємств, які працюють на умовах франчайзингу, він отримує стабільний прибуток, котрий у різних мережах може складатися з різних показників. Плата за франчайзинг зазвичай залежить від обігу — від нуля до 15 відсотків та від типу бізнесу. Наприклад, у фаст-фудів вона становить близько 1,5-3 відсотки. Вазагалі, плата поділяється на роялті (плата за користування торговою маркою), сервісне обслуговування, сервісну плату, маркетингову плату (внесок на рекламну кампанію) та додаткові послуги (наприклад, інноваційний фонд). У деяких випадках прибуток може надходити від продажу франчайзинговим компаніям свого товару або обладнання, можливої здачі в оренду нерухомості та обладнання, кредитування франчайзі.

Приймаючи рішення про розвиток франчайзингової мережі, потрібно бути готовим і до недоліків, які властиві цьому сегменту бізнесу. Основним з них є те, що знайти висококваліфікованого франчайзі, котрий належно контролював би якість свого товару та дотримання вимог франчайзера, досить складно, а некваліфікований франчайзі може істотно зіпсувати репутацію всієї мережі. Крім того, складним та витратним є процес контролю за достовірністю фінансових звітів франчайзі.

Переваги для франчайзі — за мінімальних початкових капіталовкладень він отримує можливість працювати за прописаними та перевіреними моделями бізнесу і всебічну підтримку досвідченого франчайзера; за незначні кошти має постійну систему моніторингу свого бізнесу і при виникненні перших проблем йому зразу ж повідомляють; дістає репутацію серед споживачів одразу після появи на ринку за рахунок ведення бізнесу під визнаною торговою маркою; отримує гарантію постійного торговельного постачання. Не менш важливим стимулом, щоб працювати “під крилом” франчайзера є можливість за мінімальні кошти проводити повноцінну, широкомасштабну рекламу, причому чим більша мережа — тим дешевше обходиться реклама для кожного.

Особливості франчайзингу за кордоном та в Україні

Більшість підприємців в Україні намагаються розвивати свій власний бізнес — зі своєю специфікою, унікальністю та власною назвою. Навіть якщо він буде не таким успішним, чи навіть за кілька років збанкрутиться — зате він буде неповторним. На заході частина людей вже змирились з тим, що вони не генії у бізнесі. Вони готові платити гроші, щоб купити готовий продукт і працювати за перевіреними стандартами. Використовувати навички досвідченіших підприємців їм видається ризикованим набагато менше.
У західних країнах франчайзинг розвивається у бік доступності для споживачів: якщо людина з середньою заробітною платою може собі дозволити придбати франшизу та зайнятися бізнесом — така мережа має великий потенціал розвитку. У Британії, наприклад, існує франшиза вартістю 8 тисяч фунтів. Вона надається у вигляді автомобіля з необхідним набором інструментів для дрібного ремонту авто, підручників з інструкціями та уніформою. У подальшому франчайзер продає франчайзі ще й витратні матеріали, за рахунок чого й отримує прибуток. У Москві вже є приклад франшизи вартістю 600 доларів (невеликі вагончики, в яких продаються чай та кренделики). Франчайзинговий бізнес поступово переходить у сегмент сімейного підприємництва — для його утримання необхідно дедалі менше людей. Це не означає, що у франчайзинговій мережі не можуть бути середні чи великі підприємства — кожен обирає мережу, що найбільше відповідає його фінансовим можливостям.
В Україні ще дуже мало прикладів дешевого, але динамічного франчайзингового бізнесу. За даними Асоціації франчайзингу, в Україні найдешевший варіант входження у франчайзинговий бізнес починається з 25 тисяч доларів, а максимальна вартість може обчислюватись мільйонами. Беручи до уваги слабкий економічний розвиток в нашій країні й те, що переважна більшість населення не має такої суми, а середній заробіток не дає змоги отримати такі кошти в кредит, — франчайзинг в Україні залишається задоволенням не для бідних. Проте український франчайзинг має істотну перевагу (про що свідчать темпи розвитку цього бізнесу) — місткий і неосвоєний ринок збуту.

Умови створення та функціонування франчайзингової мережі

Франчайзингова мережа, як правило, організовується на базі діючої дилерської чи дистриб’юторської мережі, або на базі мережі власних магазинів. Поширена думка, що франчайзингова мережа може базуватися лише на відомій торговій марці, і підприємці погоджуються платити лише за використання розкрученого бренду. Однак насправді найважливішим для просування й діяльності мережі є її індивідуальність та унікальність. Наприклад, якщо власник компанії має свою технологію збуту товару або товар, що якісно вирізняється на загальному тлі, — він має всі підстави розвивати франчайзингову мережу. Для того, щоб його впізнавали, він може поставити вимоги, наприклад, до форми персоналу, до дизайну споруди (приміщення), де продаватиметься товар, до торговельного обладнання тощо. Чим більше таких особливостей — тим простіше її ідентифікувати споживачам, тим успішнішою буде ця мережа. Саме тому франчайзер жорстко слідкує за дотриманням на точках важливих для себе аспектів — вважається, що чим дорожчий бізнес, тим серйозніші системи контролю мають упроваджуватись. Наступна необхідність — це можливість типізації бізнесу. Він не має бути прив’язаним до конкретної території, людини і т.д.

Франчайзер мусить розуміти: система контролю за діяльністю підприємств мережі має бездоганно працювати, а це потребує відповідних витрат. У деяких випадках як контролерів залучають консалтингові компанії.

Купівля франшизи — до чого слід бути готовим

Лише наявності необхідних коштів замало для того, щоб розпочати бізнес у франчайзинговій мережі. Франчайзери ставлять свої вимоги, критерії відбору, які, як правило, досить жорсткі. В Україні стало практикою (що обґрунтовано динамікою нашого ринку, проте не зовсім коректно щодо франчайзі) вимагати наявність власного приміщення, де розвиватиметься бізнес. Щоправда, якщо сам франчайзі зацікавив франчайзера, то ця умова може бути переглянута. Деякі франчайзери обов’язковою умовою входження в їхній бізнес ставлять наявність досвіду у відповідному бізнесі. Інші висувають жорсткі вимоги до персоналу, який працюватиме на об’єкті.
Зазвичай одна й та сама схема дає неоднакові результати. Причиною цьому може бути багато чинників, наприклад, малолюдна місцевість, наявність поблизу конкурентів, ментальність місцевого населення. Тому, якщо відкрита точка не окупилася, — це насамперед прорахунок франчайзера, нерозвиненість та неефективність пускової бригади й відділу контролю. Адже вони повинні були ретельно проаналізувати всі ці показники, перш ніж давати дозвіл на відкриття точки, а після надання дозволу — контролювати ефективність бізнесу. Часто роботу новоствореного підприємства протягом перших кількох тижнів супроводжують фахівці франчайзера, а на підприємстві працює персонал з інших точок. Це дає змогу франчайзі швидше адаптуватись до практики, усталеної в усій мережі та працювати згідно з її вимогами.
Практично кожна точка, особливо на центральних вулицях, протягом першого тижня після відкриття дає значне зростання виторгу. Кількість людей у два-три рази більша, ніж при звичайному процесі роботи. Люди готові платити, щоб задовольнити свою цікавість. Нерідко власників точок це вводить в ейфорію і вони забувають про те, що їх завдання — докладати усіх зусиль для того, щоб підтримувати динаміку, щоб люди, одного разу зайшовши “на вогник”, поверталися сюди знову і знову.

Андрій Кривонос, голова директорату Асоціації франчайзингу

Франчайзинговий бізнес в Україні розвивається швидкими темпами — з’являються нові напрями, освоюються нові галузі. Послуги стають більш динамічними, спрямованими на самого споживача. В Україні, за різними оцінками, налічується 80-120 франчайзингових мереж. Наприклад, у Польщі їх кількість не набагато відрізняється — 70-160. Проте при великій кількості різноманітних франчайзерів порівняно малою залишається кількість франчайзі — учасників мереж. Справжньої культури франчайзингу в Україні все ще немає, адже за три-чотири роки, які він тут розвивається, відпрацювати повноцінні відносини дуже складно.
Втім, це залишається лише питанням часу. Вже сьогодні ми маємо поодинокі приклади відносин з банками за франчайзинговою схемою, налагоджена схема надання у франчайзинговій мережі лізингових послуг. Проте це ще неповний набір послуг і ще потребує тривалого часу та вдосконалення. У перспективі — вартість франчайзингу знижуватиметься й освоюватимуться такі види бізнесу, що орієнтуватимуться на самозайнятість власника франшизи — щоб він чи члени його сім’ї могли брати участь у власному бізнесі. Перспективними напрямами для цього є обслуговування офісів — продаж канцтоварів, архівування документів, кур’єрська доставка; побутові послуги — хімчистки, прибирання квартир та будинків, догляд за домашніми тваринами. З’являтимуться повноцінні кав’ярні та магазини.

Юрій Гусєв, директор представництва мережі магазинів жіночого одягу “СЕНСУС” у місті Києві (14 магазинів)

Головною опорною точкою у розвитку франчайзингової мережі є бренд або конкурентоспроможний на ринку товар. Ми не лише продаємо право використовувати торгову марку “СЕНСУС” та продавати одяг нашої торгової марки — а й також забезпечуємо супроводження нашого партнера — франчайзі. Ми висуваємо вимоги до обладнання, до інтер’єру, забезпечуємо навчання персоналу.
Для входження в наш бізнес досить мати бажання працювати з нами та початковий капітал. У середньому це близько 20 тисяч доларів, проте якщо людина має своє приміщення — це може бути дешевше: основні витрати йдуть на оформлення приміщення та купівлю необхідного торговельного обладнання. Звісно, якщо це двоповерховий магазин у центрі міста — це одні витрати, якщо магазин з базовою колекцією не в центрі — витрати будуть зовсім іншими. Розширюючи свою мережу, ми переважно орієнтуємось на центральні вулиці — якщо на окраїні термін окупності становить 1-1,5 року, то в центі Києва вкладені кошти можуть повністю повернутися за один сезон.
Сьогодні на ринку нам склалися такі умови, що вести бізнес за допомогою франчайзингу вигідно. Коли людина стає власником свого бізнесу, а не найманою людиною, підходи до справи в неї змінюються. Партнерські відносини зарекомендували себе як набагато ефективніші, ніж система жорсткого контролю. Якщо це потрібно, франчайзі, як малу дитину, навчають ходити, їсти та говорити. Крім того, для обох сторін оптимізується система розрахунків та оподаткування.
Незважаючи на очевидні переваги, в Україні довіра до франчайзингу ще далека від ідеалу, і першу половину переговорів з потенційними партнерами необхідно присвятити саме поясненню, що таке франчайзинг та у чому його вигода. Проте економіка України динамічно розвивається і вже сьогодні ви можете почати переговори про відкриття свого бізнесу на засадах франчайзингу, а завтра стати власником прибуткового магазину.
Руслана Пісоцька
www.mipmagazine.com.ua
 

EXCHANGE RATES

USD | finance com uaRUR | finance com ua
EUR | finance com ua 

CONTACTS

Address:
Rivne, Getman Mazepa st., 19

tel.:
(0362) 26-38-66, 26-96-74

tel./ fax:
(0362) 26-38-66, 26-96-74,

rcci@rivne.com
www.rcci.rivne.com